Yeniden Refah Partisi Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Kasım Gülpınar, miting alanında on binlerce kişiye seslenerek israf ve algı operasyonu iddialarına değindi. "İsraf var, kaynaklar çar çur ediliyor, yandaşlara gidiyor dediniz. Bunu keseceğiz. Algı operasyonlara son vereceğiz. Her şey şeffaf olacak. Belediye kimsenin zenginleşme kaynağı olmayacak" dedi.  Gülpınar "Kimseye rest çekmedim" diyerek istifasına dair önemli açıklamalarda bulundu.

YENİDEN REFAH PARTİSİ İL BAŞKANLIĞI GİRİŞİNCE "SENİ BAŞKAN YAPACAĞIZ" SLOGANLARIYLA KARŞILANDI

Ak Partiden istifa ettikten sonra Yeniden Refah Partisi Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olan Kasım Gülpınar ilk kez Şanlıurfa'ya ayak bastı. Ankara'da Yeniden Refah Partisi Genel Merkezinde seçim çalışmalarının ardından  Bugün Şanlıurfa'ya gelen Kasım Gülpınar Havaalanında çiçeklerle karşılandı, ardından Partisinin il başkanlığına geçti.

İl Başkanlığı girişinde Gençlerce "Seni Başkan Yapacağız" slogalarıyla karşılan Gülpınar, burada bir süre kaldıktan sonra Abide Park'taki miting alanında meydanı hıncahınç doldurmuş binlere hitab etmek için alana geçti.

MEYDANI DOLDURMUŞ BİNLERE SESLENDİ: "KAHRAMAN OLMAYA GELMEDİM"

AK Parti'de 13 yıl görev yapan  Genel Başkan Danışmanı ve MKYK üyesi olduğu partisinden istifa ederek Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olan Kasım Gülpınar kimseye rest çekmediğini belirterek,

"Değerli Urfalılar. Biraz tutukluluk olabilir konuşmamda. Çünkü bu meydanlara çıkmayı tamamen kafamdan silmiştim. Siyaseti tamamen kafamdan silmişken Allah'ın bir planı olduğunu Rabbim bir kere daha hatırlattı. 7-8 aydır hiçbir zaman siyasete ilgi alakala göstermeden, meydanlardan uzak kalmışken bugün farklı bir vesile ile karşınıza geldim. Onun için bir eksiklik olursa affınıza sığınıyorum. Bu kürsüye bir kahramanlık yapmak için çıkmadık, burada kimseye meydan okumak için gelmedik. Kimseye rest çekmedik. Beni seven baba dostları var. Belki onlar beni eleştirecek. Bir hemşehriniz olarak açık ve net olarak söylüyorum ben buraya belediye başkanı olmak için gelmedim. Bu kalabalığın hatırına, siz beni istediğiniz için ben geldim! Madem siyaset yapıyoruz. Bu arada belirtmek istiyorum ki Politikacı olmadım, olmayacağım. Halka rağmen siyaset olmaz. Siyaset halk için yapılır. Halk olarak‘bir yara, sıkıntı, yangın var’ dediniz. Siyasette halk doktordur. Bunu çözerse ancak Kasım Gülpınar çözer dediniz. Benim hiçbir zaman böyle bir iddiam olmadı, madem halk böyle düşünüyor biz kendi rahatımızı düşünemeyiz. 

“CUMHURBAŞKANININ TALİMATI YERİNE GETİRİLMEDİ”

Sayın Cumhurbaşkanının talimatı oldu ama maalesef bu sesin karşılığı olmadı. Herkes kendi yoluna gidecek. Bu sese talimata kulak tıkayanlar halkın bu talebine de kulak tıkadılar, ölü taklidi yaptılar, bir çok algı operasyonuyla bu gerçeği görmezden geldiler. Belediye başkanı olmak isteseydim zaten müracaat ederdim. Sayın Cumhurbaşkanımız defalarca talimat verdi; halkın gönlünde yer etmiş, halkın sevdiği, partiye yük olacak değil yük olacak insanlarla yol yürümemiz lazım dedi. Malesef bu talimat yerine getirilmedi. Kasım Gülpınar yük olan değil, yük alandır. Bir davanın yükünü yüklendik. Beni başkan yaparsanız hep birlikte bu yarayı iyileştireceğiz" dedi.

İSRAF İDDİASI VE ALGI OPERASYONLARINA TEPKİ

Başkan olduğu takdirde israf ve algı operasyonlarına değinerek şöyle konuştu:

"İsraf var, kaynaklar çar çur ediliyor, yandaşlara gidiyor dediniz. Bu mağdurun refahı için harcanacak bu kaynaklar. En başta bunu keseceğiz. Algı operasyonları ile bu memleket yönetilemez. En başta yapılacak olan bu algı operasyonlara son vermek olacak. Her şey şeffaf olacak. Belediye kimsenin zenginleşme kaynağı olmayacak. Hakkaniyetli, adaletli bir şekilde kullanılacak. 

Kasım Gülpınar gelince kimse ulaşamayacak kimse görüşemeyecek dediler. 12 sene vekillik yaptım. Ulaşılmaz olsaydım bugün bu meydan bu kadar dolar mıydı? Bu algı operasyonlarına kulak tıkayın.

Milli görüş belediyeciliğini yeniden yaşatacağız. 

Çalışan kardeşlerimizin rahat geçinebilmeleri için elimizden geleni yapacağım. Bunun sözünü veriyorum. Bu kaynaklar işçilere gittiğinde işçiler rahat bir şekilde geçinecek. "

SADECE BİR DÖNEM BAŞKANLIK SÖZÜ VERİYORUM

Sadece bir dönem başkanlık yapacağı sözünü veren  Gülpınar "Seçilirsem sadece bir dönem, 5 seneliğine başkanlık yapacağım. Öyle kolay değil bu iş. Hiçbir zaman makamdan şeref almadık. Seçilemezse bitti, yandı bunları duyuyorum. Makam itibar getirmez, gelip geçer… Bu bir yarıştır. Rabbim en hayırlısını versin. Buraya geldiğiniz, bu güzel günde bizi yalnız bırakmadığınız için hepinize sonsuz şükranlarımı sunuyorum."

Kasım Gülpınar'ın konuşması zılgıt ve sloganlarla karşılık buldu. 

Konuşmaların ardından partilerinden istifa ederek “Kasım Gülpınar ile birlikteyiz” diyen meclis üyeleri, ilçe yönetim kurulu üyelerine parti rozetleri takıldı. Ayrıca istifaların süreceği tahmin ediliyor.

KASIM GÜLPINAR KİMDİR?

Mehmet Kasım Gülpınar, 20 Eylül 1969 tarihinde Eyyüp Cenap ve Asuman çiftinin evladı olarak Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde dünyaya geldi.

Lise mezuniyetinin ardından eğitimini Ankara Üniversitesi'nde sürdüren Gülpınar, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü'nü bitirdi.

Üniversiteyi bitirdikten sonra TÖMER'de öğretmenlik yaptı. Dış Ticaret Müsteşarlığı İGEME'de Mütercim olarak çalıştı. Özel bir TV kanalında Diplomasi Muhabirliği yaptı.

Devlet Bakanlığında Özel Kalem Müdürlüğü ve Siyasi Danışmanlık, Sanayi ve Ticaret Bakanlığında Siyasi Danışmanlık görevlerinde bulundu.

24. Dönem Adalet ve Kalkınma Partisi Şanlıurfa'dan Milletvekili seçildi. Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu üyeliği, Akdeniz İçin Birlik Parlamenter Asamblesi (AİBPA) Türk Grubu Üyeliği, Türkiye-Fransa Parlamentolar arası Dostluk Grubu Başkanlığı, AB Uyum Komisyonu Üyeliği, Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu (KPK) üyeliği, Dışişleri Komisyonu Üyeliği ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) üyeliği görevlerinde bulundu.

Fransa’da lise öğrencileri: “Gazze'de ateşkes olana kadar derslere girmeyeceğiz.” Fransa’da lise öğrencileri: “Gazze'de ateşkes olana kadar derslere girmeyeceğiz.”

24-25-26-27 Dönemde  AK Parti Şanlıurfa Milletvekili seçildi. Aynı zamanda 26. Dönem AB Uyum Komisyonu Başkanı ve Karma Parlamento Komisyonu üyesidir. Fransa Cumhurbaşkanı tarafından Legion d'Honneur nişanı ile taltif edilmiştir.

Çok iyi düzeyde Fransızca, İngilizce ve Kürtçe, iyi düzeyde Arapça ve Farsça bilen Gülpınar, evli ve 3 çocuk babasıdır.

Editör: Haber Urfa