Şanlıurfa’da tonlarca bozuk tavuk eti ele geçirildi Şanlıurfa’da tonlarca bozuk tavuk eti ele geçirildi

Türkiye'de hayvancılığın önde gelen merkezlerinden Şanlıurfa'da Kurban Bayramına sayılı günler kala hareketlilik arttı. Besiciler, aylardır özenle yetiştirdikleri kurbanlıklarını satabilmek için Eyyübiye ilçesindeki canlı hayvan pazarına getirmeye başladı. Hayvan pazarda küçükbaş hayvanlar 14-20 bin liradan başlayan fiyatlarla alıcı bulurken, büyükbaş kurbanlık fiyatları ise 130-190 bin lira arasında satılıyor.
Şanlıurfa Büyükbaş Hayvan Pazarı Dernek Başkanı Ramazan Gül, büyükbaşlarda fiyatların yüksek olmasından dolayı pazarın durgun olduğunu söyledi. Gül, bayrama sayılı günler kalmasına rağmen ciddi bir yoğunluğun olmadığını ifade etti.
“Önce gelen iyi kurban alır”
Büyükbaş hayvan satıcısı Halil Yıldız ise “Fiyatlar normaldir. Hayvanlar fazla pahalı değil. Ekonomik duruma göre hayvan fiyatları pahalı değildir. Sadece kurbanlıklar pahalı değil bugün baktığımızda her şeyin fiyatında bir yükseliş var. Girdi fiyatları yüksek olduğundan dolayı bu durum kurbanlık fiyatlarına da yansıyor. Satışlar biraz ağır gidiyor. Vatandaşlarımızı bekliyoruz, inşallah gelirler, kurbanlarını alırlar. Önce gelen iyi kurbanını alır” şeklinde konuştu.
Kurban pazarına gelerek kurbanlık bakan vatandaşlardan Hasan Topal ise “Çocuğum ile geldim. Fiyatlar yüksek olduğu için alamıyorum. Bir küçükbaş kurbanın fiyatı 20 bin lira falan tutuyor. Geri gideceğim, alamıyorum” ifadelerini kullandı.

Editör: Haber Urfa