Nobel Barış Ödülü Sahibi, Mikrokredinin Dünyadaki Fikir Babası ve Öncüsü Prof. Dr. Muhammed Yunus ile müşterek olarak 11 Haziran 2003 tarihinde Türkiye Grameen Mikrofinans Programı başlatılmıştır.

Prof. Dr. Aziz Akgül “Bugün itibariyle dar gelirli kadınların ekonomik hayata dâhil olmaları için sağlamış olduğumuz ve küçük bir sermaye olan mikrokredi desteği 1 milyar 150 milyon lirayı aştı.” Mikrokrediye destek veren devlet adamlarına, finansal yatırımcılara, kurum ve kuruluşlara, bağışta bulunan tüm vatandaşlarımıza sağlamış oldukları desteklerden dolayı mikrokrediden faydalanan tüm yoksul kadınlar için teşekkür ederiz.

Prof. Dr. Aziz Akgül “2023 yılında ülkemiz 100. yılını, Türkiye Grameen Mikrofinans Programı (TGMP ise 20. yılını kutlayacaktır. Şu anda 64 il 92 şubede 45.000’den fazla mikrogirişimci kadın mikrokredi desteğinden faydalanmaktadır. Hedefimiz 20. yılımızda tüm Türkiye’de mikrokredi desteğini vermektir.”

TGMP’de 18 yıl boyunca sayısız başarı hikâyesine tanıklık ettik... Geçtiğimiz yıl koronavirüs salgının hemen öncesinde 2003 yılından itibaren mikrokredi kullanan 200.000 dar gelirli kadın arasından 7 başarılı mikrogirişimcinin belgeselini izleyicilerle buluşturduk… Belgeselimizin adı 7 KİBELE... “7 KİBELE” Belgeselinde yer alan yoksul mikrogirişimci kadınların her birisi zor hayat şartları altında dimdik ayakta durabilen güçlü kadınlardır. Umut, onlar için yeni bir başlangıçtır. Her biri gelir getirici faaliyette bulunmak ve çocuklarının geleceğini hazırlamak için hayat mücadelesi içerisinde üretmeye devam etmiştir.

Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Halil Fatih Akgül “Yeterli finansman kaynağı bulunması durumunda, yaklaşık 5 milyondan fazla yoksul kadının mikrogirişimci yapılması hedeflenmektedir...”

 Ülkemizde yoksulluğun azaltılmasında uygulanan ana strateji hibe şeklindeki yardımlardır. Hibe şeklindeki yardımlar; çalışamayacak durumda bulunan yaşlı, engelli ve hastalara evlerine kadar gidilerek ihtiyaç duydukları nakdi ve ayni şekilde yapılmalıdır. Ancak, çalışabilecek durumda olan yoksullara hibe yardımları yerine, onların yoksulluk sınırının üzerine çıkarılmasına katkıda bulunacak şekilde, küçük birer sermaye olan mikrokredi verilerek, kendi kendilerine gelir getirici faaliyetlerde bulunmaları sağlanmalıdır. Hibe yardımlarla asla yoksulluk önlenemez. Her yoksula hibe yardımı yapılması da ayrıca çok ciddi bir kaynak israfıdır.

Teşvik belgelerindeki veriler çerçevesinde Türkiye’de kişi başı yatırım maliyetleri dikkate alındığında; yabancı sermaye marifetiyle 1 kişinin istihdamı için gerekli yatırım tutarı 2.4 milyon TL, yerli sermaye marifetiyle 1 kişinin istihdamı için gerekli yatırım tutarı 1 milyon TL iken, mikrokredi vasıtasıyla, yoksulların kendi kendilerine gelir getirici bir faaliyette bulunabilmeleri ve mikrogirişimci olabilmeleri için ihtiyaç duyulan sermaye sadece ve sadece 1.500 TL’dir.

“Türkiye’de girişimcilerin 9’undan azı kadındır. TGMP’nin hedeflerinden birisi de bu oranı yükseltecek şekilde girişimci kadınların sayısını artırmaktır.”

Bakan Nebati gelir vergisi tarifesini açıkladı! Çalışana ödenecek yemek ve yol parası ücretlerinde artış yapıldı Bakan Nebati gelir vergisi tarifesini açıkladı! Çalışana ödenecek yemek ve yol parası ücretlerinde artış yapıldı

Halil Fatih Akgül “5 milyon yoksul kadın içerisinde Kibele adayı binlerce azimli ancak sermaye desteği bulamayan kadın girişimci var...”

Sermaye desteği bulamayan kadın girişimcileri desteklemeliyiz. İşsizliğin ve yoksulluğun azaltılması amacıyla mikro tedbirlerin de alınması gerektiğini de unutmamalıyız. Küçük bir sermaye olan mikrokredi stratejisi, dünyada 150’den fazla ülkede uygulanmaktadır.

Birleşmiş Milletler tarafından 2015 yılında belirlenen ve Türkiye’nin de altında imzasının bulunduğu “2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinden” birincisi olan “her çeşit yoksulluğun 2030 yılına kadar ortadan kaldırılması” hedefinin gerçekleşmesi için mikrokredi en önemli strateji olarak seçilmiştir.

Türkiye’de mikrokredi uygulaması; 18 Temmuz 2003 tarihinde, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın verdiği her birisi 500 lira olan çeklerle, 6 yoksul kadına toplam 3.000 lira mikrokredi verilmesiyle başlatılmıştır. Türkiye’de hiç kimse ilk sermaye olarak dağıtılan 500 lira ile bir gelir getirici iş yapılabileceğine inanmamıştı.

Prof. Dr. Aziz Akgül 11 Haziran Mikrokredi Günüdür... Aynı zamanda her yıl 18 Temmuz tarihini, hayat mücadelesi içerisinde üretmeye devam eden mikrogirişimci kadınlarımıza ithafen “MİKROGİRİŞİMCİ KADINLAR GÜNÜ” olarak kutlayacağız...”

MİKROKREDİ ŞANLIURFA'NIN SİVEREK İLÇESİNDE NE ZAMAN AÇILDI  ?

Tüm finansmanı,5 Dönem Milletvekilliği ve Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkan Vekilliği   Gürevini Yürüten Eyüp Cenap Gülpınar tarafından karşılanan şubenin açılış töreninde konuşan Türkiye İsrafı Önleme Kurulu Başkanı Aziz Akgül, bugün Türkiye'de Mikro Kredi'nin 29. şubesinin açılışını yaptıklarını belirterek, "Ancak bu şubemizin önemi ve özeliği bir milletvekilinin kendi memleketinde tüm finansmanını kendisi karşılıyor. Bu Türkiye'de ilk kez yapılıyor. Bu öncülüğü yapan Meclis Başkan Vekili Gülpınar'a teşekkür ediyoruz. Bizim amacımız, yaşlılar, hastalar evlerine kadar yardım ederken onları rencide etmeden yaptığımız yardımların dışında bu şubemiz aracılığıyla kendi işini kurmak isteyen vatandaşlarımıza sağlayacağımız kredilerle iş olanakları sağlıyoruz. Bu yüzden değerli iş adamlarımızdan bu şubelere kaynak aktarılmasını bekliyoruz." dedi.

TBMM Başkan Vekili  Eyüp Cenap Gülpınar ise, "Bugün çok duyguluyum. 21 yılık siyasi hayatımda kafamda her zaman Siverek için ne yapabilirim düşüncesi bulunuyordu. Bu hizmeti de sağ olsun Prof. Dr. Aziz Akgül hocamız bana anlattı. Bu şubenin açılması onun telkinleriyle oldu. Amacımız insanlarımızı kimseye muhtaç ettirmeden kendi ayakları üzerinde durması için gerekli kaynağın sağlanması ve destek verilmesidir." diye konuştu.

Hizmete açılan mikro kredi için ilk başvuruyu, yıllar önce eşini kaybeden 5 çocuklu bir bayan yaptı. Nigar Gülhan, gözleme dükkânı açmak için Mikro Kredi'ye başvurdu. Gülhan, "Vakıftan aldığım yardımlar ihtiyaçlarımızı karşılayamıyordu. Beyim yıllar önce vefat edince bir başıma kaldım. Kendi işimi kurup ayaklarımın üstünde kimseye muhtaç olmadan yaşamak istiyorum." şeklinde konuştu.

Şubemizin açılışında Maddi ve Manevi çok değerli katkıları  olan Değerli Büyüğümüz Rahmetli Eyüp Cenap Gülpınar 14 MAYIS 2012 Yılında Vefat etmiştir.

Arkasında bırakmış olduğu bu ve bunun gibi tüm  eserler hala devam ettirilmektedir.

Bu vesile ile kendisini Rahmetle yad ediyoruz….

ÖZEL HABER