Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle; Sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum. Ekranları başında bizleri takip eden vatandaşlarımızın her birine selam ve sevgilerimi gönderiyorum. 14 Mayıs ve 28 Mayıs tarihlerinde milletimiz rekor bir katılımla iradesine ve geleceğine sahip çıktı. Son 21 yıldaki 17.seçim zaferine imza atmış olduk. 2014 yılından beri yürüttüğümüz Cumhurbaşkanlığı görevini 5 sene daha sürdürme imkanına kavuştuk. Seçim sonuçlarının hayırlara vesile olmasını diliyoruz. Her iki seçimde de tercihi sandığa demokratik yollarla yansıtan tüm vatandaşlarımı buradan bir kez daha tebrik ediyorum. Türkiye, Türkiye'den daha büyüktür gerçeğine yeniden şahitlik etmemize vesile olan dünyanın dört bir yanındaki dost ve kardeşlerimize teşekkür ediyorum. Bu süreçte Türkiye'nin Afrika'dan Asya'ya yüzlerce ülkede umudun, direnişin karşısında dik bir duruşun adı olduğu bir kez daha ortaya çıkmıştır.

Seçimin siyasi olarak kazananları elbette bellidir. Bu seçimlerde bizimle ve ittifakımızla birlikte tüm Türkiye kazanmıştır. 85 milyonun her bir ferdi kazanmıştır. Altını çizerek ifade etmek isterim ki her seçim döneminde ellerini oğuşturan kriz heveslileri dışında bin yıllık kardeşliğimizi dinamitlemek isteyen fitne tüccarları dışında, elinde binlerce insanımızın kanı olan terör baronlarının dışında; velhasıl birliğimize dirliğimize, asırlık hedeflerimize kast edenler dışında seçimlerin kaybedeni yoktur. Seçimler gelir geçer. Asıl mesela milletimizin, devletimizin birliği, bütünlüğü geleceğidir. Sandıklar kapandıktan sonra hep birlikte önümüze bakabiliyorsak millet olarak bileğimizi kimse bükemez. Geride bıraktığımız son 21 yılda bunu 17 kez başardık. Mücadele ettik, yarıştık sandıktan çıkan iradeye teslim olduk. Nerede kalmıştık diyerek her seçimden sonra işimize, gücümüze geri döndük. Biz hep birlikte Türkiye'yiz. Biz yurt dışındaki kardeşlerimizle birlikte 100 milyonluk büyük bir aileyiz. Türkiye Yüzyılı'nı da omuz omuza vererek hep beraber inşa edeceğiz.

YSK'nın kesin sonuçlarının açıklamasının akabinde TBMM'de yemin ettik. Törenimize özellikle yurt dışından katılım düzeyinin yüksek olması ülkemiz adına bizleri gururlandırdı. Yabancı konuklarımızın yanı sıra aralarında 11. Cumhurbaşkanı sayın Gül ile birlikte Meclis başkanlarımızın, bakanlarımızın, iş, spor, sanat ve medya camiamızın öncü isimlerinin bulunduğu pek çok kıymetli insanımızı burada misafir ettik. Yurt içinden törene katılan tüm vatandaşlarıma da tekrar şükranlarımı sunuyorum. Birlik ve beraberlik tablosunu büyük bir kazanç olarak görüyorum. 

Siyaset gibi diplomasiyi de eski dar kalıplarla okuyanların Türk dış politikasıyla ilgili iddiaların temelsiz olduğu anlaşılmıştır. Türkiye'nin Türkiye'den büyük olduğuna bir kez daha şahitlik ettik. Buradaki mesajların tüm bileşenleriyle muhalefet tarafından iyi değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Vatanımızın bekası konularında artık daha hassas davranması daha Türkiye eksenli bir yaklaşım benimsemelerini ümit ediyoruz.  Biz sonuçtan bağımsız olarak 85 milyon vatandaşıyla birlikte Türkiye'nin tamamını kucaklamaya devam edeceğiz. Nasıl bugüne kadar hiçbir ayrım yapmadan hiç kimseyi dışlamadan hizmet etmişsek bundan sonra da adaletten sapmayacak kuşatıcı bir tavırla Türkiye için çalışmayı sürdüreceğiz.

Halfeti’de yanmış oy pusulaları bulundu Halfeti’de yanmış oy pusulaları bulundu

Her yeni başlangıç yeni bir umut yeni bir heyecan yepyeni bir atılım demektir. Biz törenimizin akşamında yeni kabinemizi açıklamak suretiyle Türkiye Yüzyılı'nın inşası için bismillah diyerek hep birlikte yola devam dedik. Bizim anlayışımızda devamlılık esastır. Seçmenlerimizle birlikte iradesini farklı şekilde kullanan insanlarımızın da sesine kulak verdik. Başkaları gibi yankı odalarına hapsolmak yerine siyaseti milletimiz için yaptık. 21 yılda yazdığımız başarı hikayesinde tüm yol ve dava arkadaşlarımızın emeği vardır. Bizler emaneti hakkıyla taşıyacak bizden sonrakilere en güzel şekilde teslim edeceğiz. Meclis'te hizmet verecek Bakan arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Türkiye Yüzyılı evlatlarımıza bırakcağımız en büyük miras olacaktır. Dünyanın en büyük 10 ekonomisinden olma hedefi daha fazla eser üretmeyi gerektirir. Kabine üyelerimiz, Türkiye Yüzyılı'nın mimarları arasında yer alacak vasıflara sahiptir. Yeni Kabinemizin işinin kolay olmadığını da biliyoruz. Bu zorluk sadece aşmamız gereken meselelerle yakalamamız gereken hedeflerle sınırlı değildir. Asıl zorluk devralılan mirasın daha da büyütülmesiyle ilgilidir. Canla başla çalışarak ülkemizi hedefleriyle buluşturacağız. 

Bugüne kadar ülkemize ve milletimize hizmet etmeye çalıştık. Seçim dönemlerinde boş vaat dağıtanlar gibi olmadık. Biz milletimize ne söz verdiysek göreve gelince hepsini yerine getirmeye gayret ettik. Tam 17 kez milletimizin takdirini kazandık. Bizim için en büyük kazanç budur. Halkımıza verdiğimiz tüm sözlerin takipçisi olacağız. Bir istikrar iki güven. İstikrar ve güvenle biz Türkiye Yüzyılı'nı inşa edeceğiz.

Burada bir şey daha söylüyorum. Aile ve Gençlik Bankasının kurulmasından toplumun temel direği olan ailenin korunmasına kadar her türlü adımı atacağız. Seçimlerden önce gündeme getirdiğimiz Anayasa değişikliği teklifimizi Meclis'in takdirine sunacağız. Enerji hamlelerimizi devam ettireceğiz. Sağlıkta şehir hastanelerinin sembolü olduğu sağlık yatırımlarımızı artırarak sürdüreceğiz. Eğitimi yine listemizin en başında tutacağız. Adalet hizmetlerinin çok hızlı şekilde sağlanmasına yönelik reformanlarımızı artıracağız. Gıda güvenliğimizi ve tarımsal üretimimizi artıracak farklı projeleri devreye alacağız. Savunma Sanayi atılımlarımıza yenilerini ekleyeceğiz. Sanayi ve Teknoloji alanında katma değeri yüksek ürün yelpazemizi daha da çeşitlendireceğiz. Ülkemizin rekabet gücünü artırarak ihracatımızı çok daha yukarı taşıyacağız. Turizmde potansiyelimizi en üst düzeyde harekete geçirirken kültürel alanda yeni bir hamle başaracağız. Aydınlık yarınlarımızın teminatı olarak gördüğümüz gençlerimizi her konuda destekleyeceğiz. Çevre ve Şehircilikte kentsel dönüşüm projeleriyle adımları atacağız. Perşembe günü bir bölüm millet bahçelerinin açılışını Adıyaman merkezli olarak bu açılış törenlerini gerçekleştireceğiz. İklim değişikliğiyle mücadele konusunda daha kararlı çalışmalar yürüteceğiz.

Depremin yaralarının sarılması ana gündem maddemizdir. 319 bini ilk bir senede olmak üzere 650 bin konut yaparak depremzedeleri yuvalarıyla buluşturacağız. Özellikle yatırım, üretim, ihracat, istihdam ve büyümeden taviz vermeden Türk ekonomisini daha da güçlendireceğiz. Enflasyon kaynaklı hayat pahalılığı ve fahiş fiyat sorununu tüm boyutlarıyla milletimizin gündeminden çıkartmakta kararlıyız. Enflasyonu nasıl daha önce tek haneli rakamlara indirdiysek aynısını yine başaracağız. Savaştan ve terör örgütlerinin saldırılarından kaçarak ülkemize sığınan kardeşlerimizin güvenli ana vatanlarına dönüşlerini teşvik edeceğiz.  

MİLLİYET

Editör: Haber Urfa