ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Almanya‘nın başkenti Berlin'de Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian ve İngiltere Dışişleri Bakan Yardımcısı James Cleverly bir araya geldi. Dörtlü görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenleyen Blinken ve Baerbock, Rusya ve Ukrayna arasındaki krize yönelik açıklamalarda bulundu.

Rusya'nın Ukrayna sınırında asker konuşlandırmasına karşı uyarıda bulunan Blinken ve Baerbock, Rusya'yı "bir diyalog yolu benimsemeye" çağırarak, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik herhangi bir saldırganlığının "ciddi bir karşılığı tetikleyeceğini" ifade etti.

Rusya Resmen Gazı Kesti Rusya Resmen Gazı Kesti

Blinken, "Herhangi bir Rus askeri gücünün Ukrayna sınırını geçmesi veya Ukrayna'ya karşı yeni saldırganlık eylemleri gerçekleştirmesi durumunda, ortaklarımızla hızlı, şiddetli ve birleşik bir yanıtla karşılık vereceğimiz konusunda çok net olduk” ifadelerini kullanarak, "Rusya söz konusu olduğunda ortaklarımızla tek ses olarak konuştuğumuzu ve hareket ettiğimizi temin ediyorum" dedi.