Erdoğan Göbeklitepe açılış töreninde

Cumhurbaşkanı Erdoğan Göbeklitepe’yi gezdikten sonra açılış töreninde açıklamalarda bulundu.

Erdoğan Göbeklitepe açılış töreninde

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Unesco’nun Dünya Kültür Mirası kalıcı listesinde yer alan Göbeklitepe'yi gezdi. 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Aralık ayında AK Parti Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada 2019 yılının Göbeklitepe yılı ilan edildiğini açıklamasının ardından geldiği Şanlıurfa’da Göbeklitepe’yi ziyaret etti. Partisinin düzenlediği mitingin ardından Göbeklitepe’ye geçen Erdoğan, yaklaşık 12 bin yıllık tarihi ile Unesco’nun Dünya Kültür Mirası kalıcı listesine giren ören yerini gezerek yetkililerden bilgi aldı. 

Erdoğan ardından açılış töreninde açıklamalarda bulundu. 

Cumhurbaşkanının açıklamalarından satırbaşları şu sekilde:

Sizleri en kalbi duygularımla, hasretle, muhabbetle selamlıyorum. Bu anlamlı tören nedeniyle sizlerle beraber olmaktan büyük bir mutluluk duyduğumu ifade etmek istiyorum. Bugün Şanlıurfa'da dolu dolu bir gün geçiriyoruz. 

Göbeklitepe insanlık tarihinin yeniden yazılmasını sağlayacak bir eser. Göbeklitepe insanların inançlarının peşinden giderek yerleştiklerinin ipuçlarını veriyor.

Göbeklitepe'nin ülkemize kazandırılması titiz bir çalışmayla olmuştur. Üzerinde yaşadığımız bu toprakların eşi bulunmaz medeniyetlerin beşiği olduğu zamanla anlaşılacak.

 2011 UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne giren Göbeklitepe nihayet geçen yıl kalıcı listeye alınmıştır.

Bizim ülkemiz açık hava müzesidir. Yoğun bir çalışmanın ortaya koyulması lazım.  1986 yılına kadar burada ne olduğu meçhul kalmıştır.  Bu eserlerin tanıtımını yapmak çok önemlidir.

Dün dediler bin kadar ziyaretçi buraya geldi. Bir günde buraya bin kişi geliyorsa yaz ile birlikte çok daha farklı hale gelecektir. 

Bizim çok geniş bir turizm potansiyelimiz var. Şu anda ülkemize gelen turist sayısı 46 milyon. Hedefimiz bu yıl 50 milyon turisti geride bırakmak. Bunu başaracağız, kararlıyız.

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2019, 18:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER