banner27

Beyaz altın rekoltedesinde düşüş yaşanıyor

Türkiye'nin önemli tarımsal üretim merkezlerinden Şanlıurfa'da 'beyaz altın' olarak adlandırılan pamuğun rekoltesinde düşüş yaşanıyor.

Beyaz altın rekoltedesinde düşüş yaşanıyor

Türkiye'nin önemli tarımsal üretim merkezlerinden biri olan Şanlıurfa'da 'beyaz altın' olarak nitelendirilen pamuğun hasadı devam ediyor. İl genelinde ekim alanı her geçen yıl genişleyen pamuk, tekstil, yağ ve hayvancılık sektöründe kullanılıyor. Bu yıl pamukta yaşanan rekolte düşüklüğü ise çiftçiyi kara kara düşündürüyor. Çiftçiler, rekolte düşüklüğünün yanı sıra yaptıkları masraflar nedeniyle zarar etiklerini söyleyerek, böyle devam etmesi halinde pamuk ekilen alanlarda gelecek yıl itibari ile buğday ve mısıra yöneleceklerini ifade etti.

Pamuk bu yıl hastalıklardan çok etkilendi
Pamukta bu yıl çok masraf ettiklerini ve karşılığını alamadıklarını belirten çiftçi Halit Gökçe, “Gelecek yıl artık buğday ve mısır ürünlerini ekeceğiz. Bu yıl pamukta maliyetler çok yükseldi. Pamukta bu yıl ilaç, mazot, gübre ve hastalık çok yoğun oldu. Pamuk fiyatı da çok düşük. Pamuk işini artık bırakacağız. İnşallah gelecek yıl buğday, mısır ekeceğiz. Pamuk bu yıl hastalıklardan çok fazla etkiledi. Her hafta pamuğa iki defa ilaçlama yaptık. Pamuk bu yıl ne kadar verim yüksek olursa, yapılan masraflardan dolayı zarar ediyoruz” dedi.
Çiftçi Muhittin Gökçe de, “Bu yıl halk dilinde tahtakurusu, kurt hatalığı ve zeng çok yoğun oldu. Pamukta her sulamada iki defa ilaçlama yaptık. İlaçlama yapıyoruz ama hastalığı bir türlü gideremedik. Şimdiki hastalıkların çeşitleri çok olduğu için bir evresi bulunmuyor. Hastalığın 2-3 evresi bulunuyor. Çarpık yapılaşma oluşuyor. Özellikle bu yıl tahta kurusu, böcekler pamuğa aşırı derecede zarar verdi. Bu sebeplerden dolayı pamukta rekolte düşüklüğü yaşanıyor” diye konuştu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mustafa tokmak
Mustafa tokmak - 4 hafta Önce

Bende katılıyorum bu seneden sonra Pamuk ekmiyecem devlet sag olsun bu sahte tarım ilaç yapanları devlet idam etse bile içim buz gibi çünki içim yaniyor bir yıllık emegimizi aldılar mahşerde alırız inşAllah aminnnn

Mustafa Ulubey
Mustafa Ulubey - 4 hafta Önce

Devlet baba sağolsun çiftçiyi bitirdi bu yıl hariç ekmicez beyaz altini

Mahmut zira
Mahmut zira - 4 hafta Önce

Bundan sonra inşAllah çiftçi kardeş lerim le birlikte buğday ve Mısır ekeceğiz beyaz altın devri kapandı başımız dik olsun

SIRADAKİ HABER

banner31

banner30