Leyla ile Mecnun'un aksakallı dedesi Köksal Engür yaşamını yitirdi. Ünlü oyuncunun ölüm haberi sevenlerini ve sanat camiasını yasa boğdu. Acı haberin ardından çok sayıda vatandaş arama motorlarında "Köksal Engür neden öldü, hastalığı neydi?" gibi soru ve konu başlıklarını araştırıyor. İşte, Leyla ile Mecnun'un aksakallı dedesi Köksal Engür'ün ölüm nedeni, hayatı, kariyeri ve biyografisi...

Köksal Engür hayatını kaybetti. Acı haberi Leyla ile Mecnun dizisinden Cengiz Bozkurt duyurdu.

Bozkurt açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Köksal Engür ağabeyimizi böbrek yetmezliğine bağlı komplikasyonlar sebebiyle kaybettik. Cenazesine dair açıklamayı yarın (27 Mart) yapacağız. Başta ailesi olmak üzere tüm sevenlerinin başı sağ olsun."

KÖKSAL ENGÜR KİMDİR?

Ukraynalı Tur Rehberi Ülkemizde Müslüman oldu Ukraynalı Tur Rehberi Ülkemizde Müslüman oldu

Köksal Engür, 1946'da Kars'ta dünyaya geldi. Sanatçı, henüz 10 yaşındayken TRT Ankara Radyosu "Çocuk Saati" programında kısa radyo tiyatrolarıyla mesleğe başladı.

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümünü 1969'da tamamlayan sanatçı, TRT'de programlara katılmanın yanında, seslendirme çalışmalarının da temelini attı.

Başarılı sanatçı, Ankara Halkevi, Sahne 9, Ankara Deneme Sahnesi, Çağdaş Sahne, Hodri Meydan Tiyatrosu, Dormen Tiyatrosu, Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu ve Küçük Sahne gibi özel tiyatrolar ile Bakırköy Belediye Tiyatrosu ve Devlet Opera ve Balesi yapımlarında rol aldı.

Tiyatroyla sınırlı kalmayıp, sinema ve dizi filmlerde de oynayan sanatçı, "SüngerBob KareŞort" çizgi dizisinde Squitward'ü seslendirdi.

Afife Tiyatro Ödülleri'nde 1999'da "Yılın En İyi Erkek Oyuncusu", 2002'de ise "Yılın En Başarılı Müzikal ya da Komedi Erkek Oyuncusu" seçilen sanatçı, 2005'te 16. Ankara Film Festivali'nde "Yardımcı Erkek Oyuncu" ödülünü aldı.

Engür, Hollywood yıldızları Robert de Niro, Al Pacino, Dustin Hoffman ve Robin Williams'ın yanı sıra Susam Sokağı'ndaki "Büdü" karakteriyle Red Kit çizgi filminde "Red Kit"i seslendirdi.

Editör: Haber Urfa