Peygamber (s.a.s.) Efendimiz, iftar edeceği zaman özel yiyecekler aramaz, yemek ayrımı yapmaz, sofrada ne bulursa onunla iftar ederdi.

PEYGAMBER EFENDİMİZ İFTARINI NASIL AÇARDI?

Hz. Peygamber’in (s.a.s.) iftar sofrası, lüks ve israftan uzak, son derece sade idi. Medine’de Efendimiz’in (s.a.s.) yanında büyüyen Enes b. Mâlik (r.a.) Resûlullah’ın (s.a.s.) iftarını şöyle anlatmıştır: “Resûlullah akşam namazını kılmadan önce birkaç taze hurma ile eğer yoksa kuru hurma ile iftar ederdi, o da yoksa birkaç yudum suyla orucunu açardı.” (Ebû Dâvûd, Savm 21; Tirmizî, Savm 10)

İbni Ömer (r.a.) Hz. Peygamber’in (s.a.s.) iftar ettikten sonra şöyle dediğini haber vermektedir: Susuzluk gitti, damarlar serinledi ve inşallah sevap da gerçekleşti.” Yine aynı yerde Peygamber (s.a.s.) Efendimiz’in iftar ettiği zaman “Allah’ım! Sadece senin rızan için oruç tuttum ve senin verdiğin rızıkla orucumu açtım” dediği nakledilmektedir. (Bknz. Ebû Dâvud, Savm, 22)

ORUÇ AÇMA DUASI

Muaz ibni Zühre (r.a.) anlatıyor:

“Resulullah (s.a.s.) iftar ettiği zaman ellerini açıp şu duayı okurdu:,

1 Aralık 2023 - Cuma Hutbesi: "İnsan, Özü İtibariyle Değerlidir" 1 Aralık 2023 - Cuma Hutbesi: "İnsan, Özü İtibariyle Değerlidir"

İftar Duası Türkçe Okunuşu

Allahumme leke sumtu ve bike amentu ve aleyke tevekkeltu veala rizkuke eftertu.

İftar Duası Anlamı

Allah’ım Senin rızân için oruç tuttum. Sana inandım. Sana güvendim. Senin rızkınla orucumu açıyorum.” (Ebû Dâvud, Savm, 22)

İslam ve İhsan