Hükümetin işçi maaşı zam teklifi belli oldu

TÜRK-İş Başkanı Ergün Atalay, "Hükümet 2019 yılı için yüzde 5 artı yüzde 4 zam teklif etti" dedi.

Hükümetin işçi maaşı zam teklifi belli oldu

Hükümet, 3 bin 500 liradan az alan kamu işçisinin ücretinde 60 lira artış, tüm işçilere 2019'un ilk 6 ayı için %5, ikinci 6 ayı için %4 zam önerdi..

Kamu kurumlarında görev yapan 200 bin işçinin alacağı zamlı maaş için Toplu İş Sözleşmeleriyle ilgili ikinci toplantı bugün yapıldı.  Türk-İş Başkanı Ergün Atalay yaptığı açıklamada, "3500'ün altında ücret alanlara 60 TL, ilk 6 ay yüzde 5, ikinci 6 ay yüzde 4 enflasyon teklif edildi. Biz de sayın Bakan'a teşekkür ettik" dedi. Türk-İş, taşeron işçilerin de sözleşme kapsamına alınmasını istedi...

 
TARAFLAR İKİNCİ KEZ BİR ARAYA GELDİ

Tarafların Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının ev sahipliğinde bugün saat 15.00'te ikinci kez bir araya geldi. Toplantıda hükümet Türk-İş'in talebine karşı zam teklifini sundu. Hükümetin teklifi 2019'un ilk altı ayı için yüzde 5, ikinci altı ay için yüzde 4 oldu. Bundan sonra taraflar arasındaki görüşmeler, zam oranı üzerinden yürüyecek.

 
Atalay, "Ağustos sonuna kadar ya imzalayacağız ya da grev. Yasalar ne emrediyorsa onu yapmakla mükellefiz. Teklifin kabul edilecek bir yanı yok" diye konuştu.

Kamu işçilerine yapılacak zammı memurlar ve özel sektör çalışanları da yakından takip ediyor. Çünkü bu anlaşma memur ve özel sektör çalışanlarının toplu sözleşmelerinin çerçevelerini belirlemesi açısından da önem taşıyor. 

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2019, 16:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner31

banner30