Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Başkanlık 15 Temmuz Milli İrade Şehit Ali Alıtkan Konferans Salonu'nda, ramazan ayı içinde gerçekleştirilecek etkinlikler hakkında bilgilendirme toplantısı yaptı.22 Mart Çarşamba akşamı kılınacak ilk teravih namazının ardından 23 Mart Perşembe günü ilk orucun tutulacağını belirten Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Ramazan ayının depremler dolayısıyla yaşanan sıkıntılı günlere umut olacağını söyledi."Ramazan ayı, dertlerimize deva bulacağımız, zorluklarımızı kolay kılacağımız bir aydır." diyen Başkan Erbaş, "İyiliklerin çoğaldığı, ruh ve gönül dünyamızın ferahlık bulduğu, kardeşliğimizin pekiştiği, umutlarımızın yeniden yeşerdiği bir bahar mevsimidir. Ramazan, bir yardımlaşma, paylaşma ve dayanışma ayıdır.

Oruç, iftar, sahur, mukabele, teravih gibi ibadetlerle gönül dünyamızın ilahi rahmet ve bereket esintileriyle güzelleştiği bu mübarek ay, aynı zamanda infak, ikram, zekât, fitre ve sadakalarımızla dayanışma bilincimizi güçlendirmekte ve kardeşlik duygularımızı pekiştirmektedir." ifadelerini kaydetti.

"Ramazan ve Dayanışma"

Ramazan ayının bu yılki temasının "Ramazan ve Dayanışma" olduğunu açıklayan Prof. Dr. Erbaş, "Maruz kaldığımız afet ve felaketlerin sonuçlarına dair toplumsal bir duyarlılık oluşturmak için bu yılın Ramazan temasını “Ramazan ve Dayanışma” olarak belirledik. Ramazan ayı boyunca yapacağımız programlarla toplumsal dayanışma bilincini güçlendirerek depremzede kardeşlerimizin yaralarını sarma hususundaki duyarlılığın devam ettirilmesini hedefliyoruz." dedi.İslam'ın yardımlaşma, paylaşma ve dayanışma dini olduğunu vurgulayan Başkan Erbaş, şunları kaydetti:

"Toplumsal hayatın birlik ve beraberlik, huzur ve güven üzere devamını sağlama noktasında önemli ve vazgeçilmez bir ilke olan dayanışma, İslam ümmetinin alametifarikasıdır. Müslümanlar, dayanışmayı, yardımlaşmayı ve paylaşmayı Allah’a imanın, Hz. Peygamber’e sadakatin ve inanca vefanın bir gereği olarak görürler.

"Milletimiz yardımlaşma ve dayanışma ahlakının en güzel örneklerini ortaya koymakta

"Asil milletimiz, tarih boyunca olduğu gibi bugün de yardımlaşma ve dayanışma ahlakının en güzel örneklerini ortaya koymaktadır.

Nitekim iyiliği, yardımlaşmayı, dayanışmayı hayat düsturu bilen aziz milletimiz, yaşadığımız “asrın felaketi” karşısında büyük bir dayanışma örneği sergilemiştir. Tarihin en büyük sınavlarından birini yaşayan milletimiz, aynı zamanda tarihin en büyük fedakarlıklarından birini ortaya koymuştur. Ülkemizin her bölgesinden, her şehrinden, her mahallesinden, her sokağından insanımız, devletiyle, sivil toplum kuruluşlarıyla ele ele vererek deprem bölgesine yardım edebilmenin gayreti içerisinde olmuştur.İnanıyoruz ki her zorlukla beraber kolaylıklar, her sıkıntının ardından ferahlıklar vardır. Paylaşma, yardımlaşma ve dayanışma bilincimizi diri tuttuğumuz sürece milletimiz, elbette acılarını teskin edecek, yaralarını saracak ve umutla geleceğe yürümeye devam edecektir."

"Dayanışma ile kardeşlerimizin yanında olmaya devam etmeliyiz"

Depremin yaralarını sarmak için ilk andan itibaren gösterilen duyarlılığın sonuna kadar sürdürülmesinin önemini ifade eden Başkan Erbaş, "Şu bir gerçek ki afetlerin meydana geldiği ilk günlerde yüksek bir duyarlılık ve özveri ile adeta bir iyilik yarışına dönüşen yardımlaşma seferberliği, ne yazık ki bir zaman sonra zayıflayabilmektedir. Dolayısıyla acıyla kavrulan yürekler teskin oluncaya, ihtiyacı olan tüm mağdurlar normal hayatlarına dönünceye kadar yardım faaliyetlerimizi hız kesmeden devam ettirmeliyiz. Dayanışma şuurumuzu diri tutmalı, güçlendirmeli; maddi ve manevi desteklerimizle kardeşlerimizin yanında olmaya devam etmeliyiz. Özellikle Allah’ın mümin kullarına bir ikramı olan Ramazan ayında zekât, fitre, sadaka ve iftar sofralarımızla iyiliği ve bereketi çoğaltmanın gayreti içerisinde olmalıyız. İnşallah bu mübarek ayın manevi iklimiyle yaralarımızı saracak, hep birlikte bayram sevincini yaşayacak ve umut dolu yarınlara hep birlikte kavuşacağız." diye konuştu.

"Ramazan hizmetlerimiz, büyük bir titizlikle sürdürülecek"

Özellikle gençlerin ve çocukların Ramazan ayının manevi havasını doyasıya yaşamalarını istediklerini söyleyen Başkan Erbaş, Ramazan ayı için gerekli çalışmaların yapıldığını bildirdi.Diyanet İşeri Başkanlığınca Ramazan ayındaki irşat faaliyetlerinin "Ramazan ve Dayanışma" temasıyla gerçekleştirileceğini hatırlatan Başkan Erbaş, Ramazan programları icra edenlere de şu uyarılarda bulundu:"Ramazan ayında dini programların hemen hemen her mecrada yoğun bir şekilde yapıldığı malumunuzdur. Bunu, toplumumuzun inancına sadakatinin ve dinî olana teveccühün bir yansıması olarak görüyoruz. Ancak, bu tür programlarda zaman zaman dini duyguların istismar ve beklentilerin suiistimal edildiği de göz ardı edemeyeceğimiz bir gerçektir.Dolayısıyla millet olarak içinden geçtiğimiz bu zor günlerde yapılacak yayınlara, konuşulacak konulara özel bir hassasiyet gösterilmesi önem arz etmektedir.

Arefe gecesi firar eden 3 koç bulundu Arefe gecesi firar eden 3 koç bulundu

"Yapılan programlar, insanımızın doğru bilgiyle buluşmasına hizmet etmelidir"

Aydınlatıcı, birleştirici ve yapıcı olmalıdır. Hurafelerden, ajitasyondan ve dışlayıcı tavırlardan kesinlikle uzak durulmalıdır. Özellikle bireysel ve toplumsal psikolojiyi olumsuz etkileyen, yaraların sarılmasına ve acıların teskin edilmesine katkısı olmayan her türlü tutum ve davranıştan özenle kaçınılmalıdır.Din, inanç ve ibadetle ilgili konulardan bahsederken üslup son derece önemlidir. Üslubumuz kimliğimizdir. Müslüman kimliğinin ayrılmaz parçası olan nezaket, zarafet ve itidalden uzak bir üslupla konuşmanın, sırf daha çok izlensin, daha fazla takip edilsin düşüncesiyle sansasyonel söylemlerde bulunmanın kimseye fayda sağlamayacağı açıktır.

"Ramazanın ve ibadetin iyileştirici işlevine halel getirmek büyük bir vebaldir"

Ayrıca insanımıza hiçbir faydası olmayan meseleleri gelişigüzel ekranlara taşıyarak Ramazanın ve ibadetin iyileştirici işlevine halel getirmek büyük bir vebaldir. Bu vebale ortak edecek her türlü söz ve davranışlardan uzak durulmalıdır. Bu hususta hem medyada program yapan kardeşlerimizin hem de milletimizin gerekli hassasiyeti göstermesini istirham ediyorum."

- TDV'nin yardım çalışmaları

Türkiye Diyanet Vakfının "Kardeşliğimiz Zekatla Bereketlensin Beklenen Sensin" temalı projesinin devam ettiğini belirten Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, vakfın yardım çalışmaları hakkında şu bilgileri paylaştı:"Vakfımız, bu yıl Ramazan ayı boyunca milletimizin desteğiyle yurt içinde 81 il ve tüm ilçelerde, yurt dışında ise mazlum, mağdur, muhtaç insanların bulunduğu bölgelerde Ramazan’ın manevi iklimini yaşatacak inşallah.

- Deprem bölgesinde "İyilik Sofraları" kurulacak

Her yıl kurduğumuz ve milyonlarca kardeşimize açtığımız 'İyilik Sofralarını' bu yıl da kuracağız. Özellikle deprem bölgesindeki 11 ilimizde iftar ve sahur sofralarına daha çok ağırlık vereceğiz

."2,5 milyondan fazla insana yardım ulaştırılacak"

Türkiye Diyanet Vakfı olarak bu Ramazanda ilk etapta 100 bin gıda kolisi, 100 bin hijyen paketi, 150 bin alışveriş yardım kartı, bir milyon iftar-sahur ikramı ve 50 bin bayramlık kıyafet dağıtarak 2,5 milyondan fazla insanımıza yardım ulaştırmayı hedefliyoruz. Hayırseverlerimizin bağışlarıyla birlikte yardımlarımızı arttırarak sürdüreceğiz.Ramazan ayı boyunca "Hediyem Kur’an Olsun" kampanyası kapsamında 25 bin Kur’an-ı Kerim’i deprem bölgesinde ve 81 ilde kardeşlerimize ulaştıracağız."

- Zekat, Fitre ve Fidye

Vakfımız kanalıyla ihtiyaç sahiplerine yardım ulaştırmak isteyen vatandaşlarımız, Ramazan ayı boyunca zekat, fitre, fidye, alışveriş kartı, gıda paketi, hijyen paketi, iftar-sahur ve bayramlık bağışlarını www.tdv.org ve bagis.tdv.org adreslerinden yapabileceği gibi il ve ilçe müftülüklerimiz, TDV şubelerimiz ve anlaşmalı bankalar aracılığıyla da yapabilecektir. Ayrıca, bağışçılarımız tüm GSM operatörlerine bağlı faturalı ve faturasız hatlardan FİTRE veya FİDYE yazıp 2177’e SMS göndererek bağışta bulunabilecektir. Bir SMS ücreti, bir fitre veya fidye bedeli olan 70 TL’dir."Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, konuşmasının sonunda İslam aleminin Ramazan ayını tebrik etti.

kaynak: diyanet haber 

Editör: Haber Urfa