Çamlıca Camii'nde ilk ezan

İstanbul'un yeni sembollerinden biri olan Çamlıca Camii bu sabah namazı vakti okunan ilk ezanın ardından hizmet vermeye başladı.

Çamlıca Camii'nde ilk ezan

Çok sayıda vatandaş Çamlıca Camii'ndeki ilk sabah namazını kılmak için camiye geldi. AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım yaptığı açıklamada, 'İstanbul'un güzelliğine güzellik katacak muhteşem bir eser olmuş' dedi.

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım yaptığı açıklamada, 'İstanbul'un güzelliğine güzellik katacak muhteşem bir eser olmuş' dedi. Yıldırım şunları söyledi:

"Yapımında emeği olan bütün arkadaşlarıma şükranlarımı sunuyorum. Cami hakikaten İstanbul'un heybetini, güzelliğine güzellik katacak muhteşem bir eser olmuş. Resmi açılışı daha sonra Cumhurbaşkanımız tarafından yapılacak şeklinde konuştu.

 6 Ağustos 2013’te temelleri atılan Çamlıca Camisi 10 bini kapalı, 5 bini avlu olmak üzere toplam 15 bin metrekare alanda inşa edildi.

Caminin kubbesi 72 metre yüksekliğinde 35 metre çapında. 4’ü 107.1 metre, 2’si ise 90’ar metre uzunluğunda 6 minareye sahip. Camiye ulaşım için ayrıca 3 kilometrelik tünel inşa edildi.

Havuzlar ve şelalelerle süslenen caminin çevresinde oturma alanları ile çocuk oyun alanları bulunacak. Camide 18 adet yürüyen merdiven ve 28 asansör bulunuyor.

Caminin 17 bin metrekarelik alanı, özel tasarlanan halıyla kaplandı.

Dev kubbenin altına 7 ton ağırlığında 3 katlı dev bir avize bulunuyor. Camide ayrıca 10 metre çapında 4 avize daha bulunuyor.

Çamlıca Camisi bir afet anında kapalı alanları ile 100 bin kişiyi barındıracak şekilde planlandı.

Osmanlı-Selçuklu mimari tarzı ile bugünün çizgilerinin bütünleştiği Çamlıca Camisi heybetli yapısına yakışır anlamda bazı rakamsal büyüklükleri de ihtiva ediyor. İmanın şartını temsilen 6 minareli inşa edilen Çamlıca Camisi'nin üç şerefeli 4 minaresi Malazgirt Zaferi'ne ithafen 107,1 metre, iki şerefeli 2 minaresi ise 90 metre yüksekliğinde.

Caminin dışarıdan ana avluya girişinde yer alan ve mermerle kaplanan taç kapı, büyüklüğüyle de göz dolduruyor. Taç kapının avlunun içine bakan kısmında, Kasas Suresi'nin 77. ayeti yer alıyor. Caminin içine girilen kapının üzerine ise Al-i İmran Suresi'nin 132-136. ayetleri işlendi.

İstanbul Cami ve Kültür Hizmet Birimleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ergin Külünk: 

Caminin dış aydınlatma sisteminin İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından gün ışığı baz alınarak yapılan özel bir proje olduğunu aktaran Külünk, "Akşam vakti görüntülenen renk cümbüşü, renklerimizi test için yapılan bir çalışmaydı. Camimizin ana rengi gün ışığı dediğimiz renk. Bundan sonra da hep bu rengi göreceğiz." ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2019, 15:38
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet Enes Ünal
Mehmet Enes Ünal - 3 ay Önce

MaşAllah. Allah mübarek etsin.

SIRADAKİ HABER