banner31

banner30

banner40

Türkiye'nin Konuştuğu Şariban'ın Babası sessizliğini bozdu

Şanlıurfa’da icra yoluyla kızı İngiltere’de yaşayan annesine verilen baba Halil Yıldız sessizliğini bozarak ilk defa konuştu. Eşinin iddialarını yalanlayan Halil Yıldız, Şariban dışında 3 yaşında bir çocuğunun daha olduğunu ve onun da annesinin yanında yaşadığını belirtti. Zübeyde Kocaman’ın Türkiye’de iki defa hamile kalıp çeşitli bahanelerle İngiltere’ye gidip çocuklarını orada doğurduğu ortaya çıktı.

Şanlıurfa 09.12.2020, 20:15 09.12.2020, 20:19
Türkiye'nin Konuştuğu Şariban'ın Babası sessizliğini bozdu

İngiltere'de yaşayan Zübeyde Kocaman ile Halil Yıldız 11 yıl önce İstanbul'da tanışarak dini nikahla evlendi. Eşiyle birlikte Şanlıurfa'ya gelen Zübeyde Kocaman 3 yıl burada yaşadı. Bu süre zarfında velayetleri eski eşinden olan 3 çocuğunu görme bahanesiyle birkaç defa İngiltere’ye gidip döndü. Türkiye’de hamile kalan Kocaman, çocuklarını görmek için yeniden İngiltere’ye dönmek istediğini söyledi.

Türkiye’de hamile kalıp İngiltere’de doğurdu
İngiltere’ye dönen Zübeyde Kocaman, iddiaya göre doktorların uçağa binmesine müsaade etmediğini öne sürerek Türkiye’ye dönmedi ve Şariban’ı orada dünyaya getirdi. Eşinin tüm ısrarlarına rağmen 3 yıl boyunca Türkiye’ye dönmeyen Zübeyde Kocaman, Elazığ’da yaşayan annesi 4 yıl önce hastalanınca Türkiye’ye gelmek zorunda kaldı. Annesini ziyaret eden Zübeyde Kocaman, eşi Halil Yıldız’ın yanına giderek Şanlıurfa’da yaşamaya başladı. Bir süre daha burada yaşayan Kocaman, tekrar hamile kaldı. İddiaya göre ikinci defa hamile kalan Zübeyde Kocaman, kızını da yanına alarak tekrar İngiltere’ye gitmek istedi. Kadının İngiltere’ye dönmek için uçak bileti aldığını öğrenen Halil Yıldız’ın yakınları, havalimanına giderek Şariban’ı kendisiyle götürmesine izin vermedi.
İngiltere’ye tek başına dönen Zübeyde Kocaman, Yusuf Berat ismini verdiği çocuğunu dünyaya getirdi. Şu anda yaklaşık 3 yaşında olan çocuğuyla birlikte İngiltere’de yaşamaya başlayan Kocaman, kızı Şariban’ı da almak için hem İngiltere’de hem de Türkiye’de mahkemelere başvurdu. Mahkemelerden velayetin annesine verilmesi yönünde karar çıktı.
İngiltere'den Şanlıurfa'ya gelen anne Zübeyde Kocaman, savcılığa başvurarak velayeti kendisinde olan kızının kendisine teslim edilmediğini iddia ederek icra yoluyla verilmesini istedi. Yapılan araştırmada Şariban'ın Haliliye ilçesine bağlı Yıldız kırsal Mahallesi İlkokulunda okuduğu belirlendi. Jandarma ekipleri anneyi yanlarına alarak kızın yaşadığı kırsal mahalleye gitti. Mahallede çıkan olaylar esnasında Halil Yıldız'ın yakınları küçük kızı kaçırdı.

Baba kızını getirip teslim etti
Devreye giren kanaat önderleri babayla görüşüp kızı annesine vermesi için ikna etti. Kızının annesine alışması için birkaç gün süre isteyen babanın bu talebi ise kabul edilmedi. Çocuğunu yanına alan baba Halil Yıldız, valiliğe giderek yetkililere teslim etti.
Geride kalanların feryadı yürekleri dağladı
Küçük Şariban’ın annesine teslim edilmesinden sonra geride kalan babası ile yakınları gözyaşlarına boğuldu. Şariban’ın geride bıraktığı elbiseleri ile oyuncaklarına sarılan ailesinin hali görenlerin yüreğini sızlattı.

Kızın babası ilk defa konuştu
Annesine verilen 7 yaşındaki Şariban’ın babası ilk defa konuşarak çocuklarının kendisine verilmesini istedi. Eşinin Türkiye’de hamile kalıp İngiltere’de çocukları dünyaya getirmesine anlam veremediğini söyleyen Halil Yıldız, Şariban dışında bir erkek çocuğunun daha olduğunu ve onun da annesinin yanında olduğunu söyledi. Anne Zübeyde’nin bunu gizlediğini söyleyen Halil Yıldız, “Ailem perişan durumda, gidin bir bakın 3 gündür ne uyumuşlar, nede yemek yemişler. Üvey annesinin durumu çok kötü. Ben kızımı kucağıma aldım, dedim üzülmesin, ağlamasın, üzülmeyecek şekilde annesine vereyim. Defalarca ben dedim kızım o da senin annendir. Kardeşin Yusuf orada. Sen Yusuf’un yanına gidersin ben de geleceğim. Siz de babanın yanına geleceksiniz. Sen gideceksin diye üzülüyorsun, ağlıyorsun ben de ağlıyorum. Dedi ki hayır baba ben gitmiyorum. Baba beni verme, ben onları istemiyorum. Bunları derken bütün herkes gördü. Hatta ben annesine şöyle bir teklifte ettim, gelsin bir yerde ailece oturalım. Hem üvey annesinin yanında, hem benim yanımda, hem de o çocuğu bıraktığı yerde çocuğu ikna edeyim, çocuğum üzülmesin annesine alıştırayım. Gittiği zaman hem ben ağlamayayım hem de o ağlamasın dedim, teklifimi reddetti. Oradaki adamlar da dedi Ali bey yapacak bir şey yok. Çocuğu almak zorundayım. Çocuk bana yapışıyor, gitmek istemiyor. Baba beni verme, baba beni verme, baba beni verme ben gitmek istemiyorum. Yapabileceğim hiçbir şey yoktu” dedi.
"Ben eşim ve çocuklarımla birlikte yaşamak istedim ama kabul etmedi"
Zübeyde Kocaman’a evine dönmeyi teklif ettiğini fakat kendisinin bunu kabul etmediğini iddia eden Halil Yıldız,” Çocuğun sevgisinden değil, bu menfaat peşinde. Eğer sevgisi olsa 4 yıldır çocuk benim yanımda, ben onu arıyordum. Nasıl çocuğunu görmeye gelmezsin. İcra geliyor haberim yok, köyde çocuk yok. Bir de diyor ki Halil çocuğu vermiyor. Ben dedim gel yanında kal, icraya da gerek yok, şikayete de gerek yok. Ben seni rızamla göndereceğim. Babam çocuğun o ağlamasını gördükten sonra dün iki defa kriz geçirdi. Üvey annesi kriz geçirdi. Dün akşam sabaha kadar uyuyamadı. Bütün çocuklarım ağlıyordu. Cumhurbaşkanıma sesleniyorum, ben çocuğumu istiyorum. Bizim bir çocuğumuz yok, iki çocuğumuz var. Çocuklarım olmadan yaşamam çok zor, dayanamıyorum. Ben çocuklarımı geri istiyorum. Birlikte yaşayalım. Benim çocuklarım benim gözümün önünde büyüsünler. Benim İngiltere’ye gidip çocuklarımı görme imkanım da yok” ifadelerini kullandı.

"Zübeyde Kocaman için iki ev tuttu"
Eşi Zübeyde Kocaman’a hem köyde hem de Şanlıurfa merkezde ev düzdüğünü söyleyen Yıldız, ”Bu evi onun için yaptım. Yaz mevsiminde köy serin olduğu için köye geliyorduk. Diğer mevsimlerde ise ben Urfa’da çalıştığım için orada yaşıyorduk. Ona bir ev de Urfa’da açmıştım. Nasıl bir niyetle bunu yaptıysa ben bir türlü anlamadım. Beni dolandırdı mı, beni kullandı mı, benden çocuk yapıp da İngiltere’ye gidip menfaati için orada mı doğurmak istedi, ben onu bilmiyorum. Tek isteğim çocuklarım bana dönsün” ifadelerine yer verdi.

"Bizi terörist gibi yansıttılar"
Herkesin kendilerini terörist gibi yansıttığını söyleyen Mahalle Muhtarı Bakır Yıldız ise yaşanan olayları anlattı. Çocuğu vermemek gibi bir niyetleri olmadığını söyleyen Bakır Yıldız,”Şariban Yıldız bu okulda öğrenim görüyordu. Askerler gelmiş muhtardan habersiz, köylüden habersiz okulun etrafını sarmışlar. Birkaç kişi de içeri girmiş, çocuklardan bazıları korkarak titreyerek, bazıları ise kendilerini sıraların altına saklayarak ağlıyor. Veliler geldiğinde onları da içeri bırakmıyorlar. Köylüler beni çağırdılar, çocuklar korkuyor ve askerler bizi içeri bırakmıyorlar, bunların derdi nedir. Ben geldim ilk önce bana da doğru söylemediler. En sonunda dediler ki biz bu kızı götüreceğiz. Ben de dedim ki kızı götürün ama böyle götürmeyin. Dedim ki kızı bana verin, yanımda nöbet de tutun, size kahvaltı da hazırlayayım, banasına haber vereyim, babası gelsin kızı kucağına alsın, sizle birlikte gelsin annesine teslim etsin. Kız korkmasın. Kızın psikolojisi bozulur. Ben korkuyorum, köylüler korkuyor, bu kız nasıl korkmasın” dedi.

Bize iftira atılıyor
Kızı kucağına aldığında darp edildiğini söyleyen Bakır Yıldız, “Ben böyle söyleyince kızı kucağıma aldım, beni burada darp ettiler. Bir bayan komutan vardı, emir verdi onlar ad beni darp etti. Bağırdım, ben yaşlıyım, hastayım, benim kolumu kırdınız dedim, dinlemediler. En son köylülerin hepsi kendi çocuğunu kurtarmak için geldi. Çocuğun amcası da geldi kızı alıp götürdü. Ben arabamla bindik hastaneye gittim, darp raporu aldım. Köyümüze terör olarak baktılar. Her gün askerler köye gelip herkesi darp etti. Bana da kadın komutanı taciz etti diye iftira attılar. Ben 10 yıldır köyümde fahri imamlık yapıyorum. Bu nasıl bir iftira, Allah’tan korkmaz mısın? Ben kendi acımın derdine düşmüşken nasıl kadın komutanın namahrem yerlerini taciz edeyim. Ben milli görüşçüyüm. Oyumu da Allah rızası için AK Partiye veriyorum. Biz hangi AK Partili milletvekiline sorunumuzu söyledik, bize sırtlarını çevirdiler” şeklinde konuştu.

Hukuki süreç devam ediyor
Çocuğun jandarma ya da kolluk kuvvetlerinin ev araması sonucu değil, babanın tamamen kendi rızasıyla getirildiğini söyleyen ailenin avukatı Erkan Akbaş, ”Şu anki aşamada çocuk geçici olarak, yani dava sonuna kadar Zübeyde hanımda kalacak. Bu tamamen babanın kendi inisiyatifi. Çocuğun psikolojisinin daha fazla bozulmaması, kendi eğitimine devam edebilmesi için babanın kendi rızası, isteği doğrultusunda çocuk kendisine teslim edildi. Çocuğun jandarma ya da başka bir kolluk kuvveti tarafından Halil Yıldız’dan alınıp Zübeyde hanıma teslimi söz konusu değil. Hukuki süreç devam ediyor. Mahkemenin kararını bekleyeceğiz” diye konuştu.

banner45
Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 24 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 23 54
2. Konyaspor 22 45
3. Alanyaspor 23 38
4. Adana Demirspor 23 37
5. Fenerbahçe 23 37
6. Beşiktaş 23 36
7. Hatayspor 23 36
8. Başakşehir 22 34
9. Gaziantep FK 22 32
10. Sivasspor 23 31
11. Kayserispor 23 31
12. Karagümrük 23 30
13. Kasımpaşa 23 27
14. Göztepe 23 27
15. Galatasaray 23 27
16. Giresunspor 23 26
17. Antalyaspor 23 24
18. Rizespor 23 22
19. Altay 23 18
20. Ö.K Yeni Malatya 22 16
Takımlar O P
1. Ümraniye 21 45
2. Ankaragücü 21 45
3. Erzurumspor 21 38
4. Bandırmaspor 21 36
5. İstanbulspor 21 36
6. Eyüpspor 20 36
7. Samsunspor 20 33
8. Adanaspor 21 32
9. Manisa Futbol Kulübü 21 28
10. Tuzlaspor 20 27
11. Keçiörengücü 21 26
12. Gençlerbirliği 21 26
13. Boluspor 19 24
14. Kocaelispor 21 24
15. Menemen Belediyespor 21 23
16. Altınordu 21 22
17. Bursaspor 20 20
18. Denizlispor 21 19
19. Balıkesirspor 20 8
Takımlar O P
1. Manchester City 23 57
2. Liverpool 22 48
3. Chelsea 24 47
4. M. United 22 38
5. West Ham United 23 37
6. Arsenal 21 36
7. Tottenham 20 36
8. Wolverhampton Wanderers 21 34
9. Brighton 22 30
10. Leicester City 20 26
11. Aston Villa 21 26
12. Southampton 22 25
13. Crystal Palace 22 24
14. Brentford 23 23
15. Leeds United 21 22
16. Everton 20 19
17. Norwich City 22 16
18. Newcastle 21 15
19. Watford 20 14
20. Burnley 18 12
Takımlar O P
1. Real Madrid 22 50
2. Sevilla 22 46
3. Real Betis 22 40
4. Atletico Madrid 21 36
5. Barcelona 21 35
6. Real Sociedad 21 34
7. Villarreal 22 32
8. Rayo Vallecano 21 31
9. Athletic Bilbao 22 31
10. Valencia 22 29
11. Osasuna 22 28
12. Celta Vigo 22 27
13. Espanyol 22 27
14. Granada 22 24
15. Elche 22 23
16. Getafe 22 22
17. Mallorca 21 20
18. Cadiz 22 18
19. Deportivo Alaves 22 17
20. Levante 21 11