YSK'dan İstanbul için Flash karar

YSK İstanbul'da 31 ilçede AK Parti'nin yeniden sayım talebini reddetti. AK Parti'nin YSK temsilcisi Recep Özel, YSK'nın İstanbul'da 51 sandığın tekrar sayılmasına karar verdiğini açıkladı. Özel, Büyükçekmece kararının da ertelendiği söyledi.

YSK'dan İstanbul için Flash karar

Yüksek Seçim Kurulu, AK Parti'nin 'İstanbul seçimindeki 31 ilçedeki sandıkların yeniden sayılması' itirazıyla ilgili karar verdi.

AK PARTİ'NİN TALEBİ REDDEDİLDİ

Yaklaşık 4,5 saat süren toplantıdan AK Parti'nin İstanbul'da tüm oyların yeniden sayım talebi reddedilirken 21 ilçedeki 51 sandıkta yeniden sayım yapılmasına karar verildi. Büyükçekmece ise karar ertelendi.

TOPLANTININ ARDINDAN AÇIKLAMA!

İstanbul'da 10 milyon 560 bin 963 seçmen bulunduğunu belirten Özel, AK Parti ve CHP'nin büyükşehir belediye başkan adayları arasında 15 bin civarında oy farkı olduğunu söyledi.

Özel, İstanbul'daki 15 bin oy farkının Anadolu'nun Karabük-Ovacık, Çankırı-Bayramören, Kırklareli-Kofçaz, Kilis-Mustafabeyli, Kırşehir-Akçakent, Kilis-Polatlı, Bingöl-Yayladere, Bilecik-Yenipazar, Kastamonu-Doğanyurt ilçelerindeki bir oya tekabül ettiğini ifade ederek, "Yani İstanbul'da bir oyun peşindeyiz. O ilçelerde bir oy ne ise İstanbul'da da bir oy odur." diye konuştu.

"BÜYÜKÇEKMECE ERTELENDİ"

Oyların tamamının sayılmasına yönelik taleplerini YSK'ya taşıdıklarını anlatan Özel, "32 ilçeden 31'ini karara bağladı Yüksek Seçim Kurulu biraz önce. Bir tanesini, Büyükçekmece'yi erteledik. Yarından sonra görüşülecek Büyükçekmece. Çünkü, başka olaylar da var. Büyükçekmece hem ilçe belediyesiyle ilgili olaylar var hem de büyükşehire etkisiyle ilgili olaylar var. Onun için onu erteledik." bilgisini verdi.

Özel, 31 ilçedeki sandıkların tamamındaki oyların yeniden sayılmasını istediklerini dile getirerek, "Şimdi biliyorsunuz geçersiz oyların sayılması... Altı ilçedeki tüm oyların sayılması toplam seçmenin yüzde 6'sına tekabül etti İstanbul'da. 29 bin oy farkı, bu sayılan yüzde 6 ile bugün itibarıyla biraz önceki son rakama göre, 14 bin 604'e geriledi. Şu anda sayım devam etse, yüzde 6'sını saydık, 14 bin 604'e düştü." ifadelerine yer verdi. 

Haber7

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER