UNESCO'dan küstah 'Ayasofya Camii' açıklaması!

UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Ayasofya’nın statüsünün değiştirilmesi kararının, örgütün ilgili komitesine sunulması ve bir toplantıda onaylanması gerektiği belirtildi.

UNESCO'dan küstah 'Ayasofya Camii' açıklaması!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Ayasofya'nın adının müze yerine cami statüsü kazandırılacağı müjdesini vermesinin ardından Haçlı zihniyetinden itiraz sesleri yükselmeye başladı.

"Kararı Dünya Mirası Komitesi verir"

Sputnik'in konuyla ilgili sorularını cevaplayan UNESCO'dan bir kaynak, "Dünya Mirası Koruma Sözleşmesi'nin hayata geçirilmesiyle ilgili tüm kararlar, Dünya Mirası Komitesi tarafından alınıyor. Sözleşmede imzası olan bir ülkenin, bir anıtın ismini değiştirme kararını alıyorsa bu değişikliği komitenin onayına sunmalı" dedi.

"Kararları tahmin edemeyiz"

Kaynak, "UNESCO, komitenin çalışmaları için hazırlıklar yapar, ama hiçbir şekilde kararlarını tahmin edemez" diye ekledi.

Ayasofya ne zaman müze olmuştu 

Ayasofya Mustafa Kemal Atatürk’ün emri ve Bakanlar Kurulu kararı ile müzeye çevrilmiş ve 1 Şubat 1935’de müze olarak, yerli ve yabancı ziyaretçilere açılmıştır. 1936 tarihli tapu senedine göre, Ayasofya “57 pafta, 57 ada, 7. parselde Fatih Sultan Mehmed Vakfı adına Türbe, Akaret, Muvakkithane ve Medreseden oluşan Ayasofya-i Kebir Camii Şerifi” adına tapuludur.

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2019, 09:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER