Bilinmeyen yönleriyle Kasım Gülpınar

Hürriyet Gazetesi yazarı Ahmet Hakan bugünkü yazsında AB Uyum Komisyon Başkanı ve Şanlurfa Milletvekili Mehmet Kasım Gülpınar hakkında yazı kaleme aldı.

Bilinmeyen yönleriyle Kasım Gülpınar

Geçen günlerde AB Uyum Komisyonu Başkanı ve Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Kasım Gülpınar’ın yaptığı bir konuşmayı kırparak ve çarpıtarak servis edilmesine CNN Türk’te tepki gösteren ve Gülpınar’ı savunan Hürriyet Gazetesi Yazarı Ahmet Hakan, bu kez de Gülpınar’ın bilinmeyen yönlerini yazdı.

İşte Ahmet Hakan’ın Gülpınar ile ilgili yazısının o bölümü:

SON günlerde yaptığı konuşmalardan cümleler cımbızlanarak bambaşka noktalara çekilen AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Kasım Gülpınar’ın bilinmeyen yönlerini takdim ediyorum:

-Beş dil bilmektedir kendisi... Fransızca, İngilizce, Kürtçe, Arapça ve Farsça...

-Fransa Cumhurbaşkanı’ndan Legion d’Honneur nişanı almıştır.

-AB Uyum Komisyonu Başkanı’dır.

-Dört dönemdir milletvekilliği yapmaktayken yeni dönemde aday olmamaya karar vermiştir.

-Milletvekilliği yaptığı dönemler içinde maaş almamış, devletin imkânlarından yararlanmamıştır. Hiçbir sağlık harcamasını devlete ödetmemiştir.

-“Emaneti ehline verin” düsturunu benimsemiş bir isimdir.

-Dinin hikmetli düsturlarının siyaset alanında değerlendirilmesi gerektiğini savunan bir isimdir.

-Batı’da birçok politikacının dini umdeleri, siyaset sahnesine taşımasının hiç kimse tarafından yadırganmadığına dikkat çekmektedir.

MEHMET KASIM GÜLPINAR KİMDİR

Mehmet Kasım Gülpınar, 20 Eylül 1969 tarihinde Eyyüp Cenap ve Asuman çiftinin evladı olarak Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde dünyaya geldi.

Lise mezuniyetinin ardından eğitimini Ankara Üniversitesi'nde sürdüren Gülpınar, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü'nü bitirdi.

Üniversiteyi bitirdikten sonra TÖMER'de öğretmenlik yaptı. Dış Ticaret Müsteşarlığı İGEME'de Mütercim olarak çalıştı. Özel bir TV kanalında Diplomasi Muhabirliği yaptı.

Devlet Bakanlığında Özel Kalem Müdürlüğü ve Siyasi Danışmanlık, Sanayi ve Ticaret Bakanlığında Siyasi Danışmanlık görevlerinde bulundu.

24. Dönem Adalet ve Kalkınma Partisi Şanlıurfa'dan Milletvekili seçildi. Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu üyeliği, Akdeniz İçin Birlik Parlamenter Asamblesi (AİBPA) Türk Grubu Üyeliği, Türkiye-Fransa Parlamentolar arası Dostluk Grubu Başkanlığı, AB Uyum Komisyonu Üyeliği, Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu (KPK) üyeliği, Dışişleri Komisyonu Üyeliği ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) üyeliği görevlerinde bulundu.

24. 25.  26. ve 27. Dönemde  AK Parti Şanlıurfa Milletvekili seçildi. Aynı zamanda 26. Dönem AB Uyum Komisyonu Başkanı ve Karma Parlamento Komisyonu üyesidir. Fransa Cumhurbaşkanı tarafından Legion d'Honneur nişanı ile taltif edilmiştir.

Çok iyi düzeyde Fransızca, İngilizce ve Kürtçe, iyi düzeyde Arapça ve Farsça bilen Gülpınar, evli ve 3 çocuk babasıdır.

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2019, 14:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER