Bugün 3 Aralık Dünya Engelliler Günü

ENGELLİLİK NEDİR?

Engellilik doğuştan veya sonradan herhangi bir hastalık veya kaza sonucu bedensel, zihinsel, ruhsal, duygusal ve sosyal yetilerini çeşitli derecelerde kaybetmiş, normal yaşamın gereklerine uyamama olarak tanımlanmaktadır.

Her bireyin Engelli Adayı olduğu bir dünyada, engelli vatandaşlarımıza engel olmamak, bu vatandaşların sosyal hayata adapte olup yaşamlarını normal bir seyirde yaşamaları için her bireyin yapması gerekenler vardır.

Engelliler gününün farkındalık yaratmak mühim olduğu gibi Engelli vatandaşlarımızı anlamak toplumsal hayatlarındaki zorlukları kolaylaştırmak için bir güne sığmamak daha mühimdir.

Buna mütekabil her sağlıklı bireyin bir engelli adayı kuramını kavrayan, bu konuda onları anlayabilen ender kişilere müteşekkir olmak gerekir.

kişi, iç mekan, spor, grup içeren bir resimAçıklama otomatik olarak oluşturuldu

Onları anlamak için empati yapabilen onların hayatlarını nispeten kolaylaştırmak için var gücüyle çalışan toplumsal hayata sıkıntısız katılmaları için ortam yaratan, Türkiye’ye empati kurma, farkındalık bilinci aşılama bağlamında ender insanlardan olan Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu ONURSAL Başkanı, Türkiye’nin en genç federasyon başkanı unvanıyla engellilerin sporla tanışması, bu sportif başarıyı uluslararası arenalarda sergilenmesine vesile olan  Sayın Mustafa Gülpınar’ı saygıyla anmadan geçmek olmayacaktır.

2008-2012 yılları arasında bedensel engellilerle ilgili ciddi çalışmalar yapan, sportif anlamda uluslararası turnuvalarda ödüller kazandıran, 2012 Londra Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları'nda 7 madalya ile yurda dönen ve en önemlisi Federasyona ayrılan bütçenin yerini bulmasını sağlayan bir Başkan’dır Mustafa Gülpınar

Borçlu ve batmış bir federasyonu devralıp görevi bıraktığında sayısız başarıyla beraber Federasyonu yaklaşık 500 bin TL kâra geçiren ilklerin Başkan’ı olarak hatırlanıyor.

Federasyon içerisinde hala yaptıklarıyla anılan Mustafa Bey, Urfa’mızın yetiştirdiği önemli isimlerdendir.

Ez cümle olarak şunu ifade etmek gerekir ki;

Bizler engelli adayı bireyler olarak 3 Aralık Dünya Engelliler gününde bir mesaj atıp vicdan rahatlatmak yerine, başarıları uzun yıllar anlatılacak olan Mustafa Gülpınar gibi farkındalık yaratacak faaliyetlerde bulunmak yerinde olacaktır.

Engelsiz Türkiye için el ele...

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet Şükrü Özdemir
Mehmet Şükrü Özdemir - 4 gün Önce

Mustafa Bey, bugün federasyon başkanlığını bırakmış olda da KAGES ve SİVSAD başkanlığı yürütmekte ve gençlere yol gösterici olmaya devam etmekte.

Mehmet Karakaş
Mehmet Karakaş - 4 gün Önce

Güzel bir yazı olmuş tebrikler ????

Eyyüp palice
Eyyüp palice - 4 gün Önce

Tebrikler çok güzel anlatmışsınız,ve dediklerinizin hepsi harfiyyen hepsi doğru. Çok iyi ve temiz bi insandır sayın MUSTAFA VEYSEL GÜLPINAR.

Ekrem eskimis
Ekrem eskimis - 4 gün Önce

Mustafa bey dünyaya ürek oldu
Adı efsane başkan Allah razı olsun kendisinde gerçekten ürek bir başkan kendisini tebrik edyorum 3 aralık engelliler gün kutluyorum Allah engellerimize yar ve yardımcı olsun saygilarimle

Mustafa   kardeş
Mustafa kardeş - 4 gün Önce

Bu kadar güzel anlatilanlarin üzerine bişeyler eklemek gerçekten zor saygı deyer mustafa beye başarılar in devamini dilerim ALLAH razı olsun

Yakup palice
Yakup palice - 4 gün Önce

Öncelikle sayın, sayın Büyükfıratı bu anlamlı, değerli yazısından dolayı tebrik ediyorum.. Sayın Mustafa Veysel Gülpınarın sayesinde şahsım adına yorum yapıyorum: bedensel engelliler federasyonu diye bir kurumun olduğunun farkına vardım.. Eminimki: Türkiye Kamu oyuda sayın Gülpınar sayesinde engelli kardeşlerimizden bi haber olup, empati yapmaya başladılar..dahası böyle bir oluşumu, böyle kurumu enkazdan alıp ayaklarının üstünde durmasını sağlayıp, hem ulus, hemde uluslar arası bir nitelik, bir kimlik kazandırıp, bir çok daldada ödül alıp Ülkemize sportif anlamında başarı kazandıran çok değerli bir şahsiyetdir.."bu gönde" memletimizin gençlerinin elinden tutup Kagesin çeşitli spor dallarında öncülük yapıp, onlara her türlü maddi, manevi katkıları sürmektedir.. Sayın Gülpınarı takdir, eder saygılarımızı, şükranlarımızıda bir borç biliyoruz...bu vesileyle tüm engelli kardeşlerimizin günü hayırlı olsun..

Aziz Gelen
Aziz Gelen - 4 gün Önce

Sayın MUSTAFA VEYSEL GÜLPINAR Gönüllerimizin onursal başkanıdır
Saygı ve sevgi ile.
Yüreğinize sağlık
Melike hanım.

Mustafa kardeş
Mustafa kardeş - 4 gün Önce

Bu kadar güzel anlatilanlarin üzerine bişeyler eklemek gerçekten zor saygı deyer mustafa beye başarılar in devamini dilerim ALLAH